Rahvusvaheline projekt viis Lätti

Reisiseltskond kaldus tornideja mätaskatusega Rezekne kultuuri- ja noortekeskuse ees.

Reisiseltskond kaldus tornide ja mätaskatusega Rezekne kultuuri- ja noortekeskuse ees.

5.-7. oktoobril osales meie kooli esindus kolme riigi – Eesti, Läti ja Soome – täiskasvanute koolide ühisprojekti kohtumisel Lätis.

2001. aastal alanud projekt toob kolmelt maalt kokku viis kooli: Tallinna ja Haapsalu täiskasvanute gümnaasiumid Eestist, Riia ja Jelgava täiskasvanute koolid Lätist ning Oulu kooli Soomest.

5. oktoobri varahommikul alustasid Eesti ja Soome koolid bussireisi Ida-Läti suunas. Seekordne korraldaja, Jelgava kool, viis enda ja külaliskoolide esindajad kultuurireisile Läti idaserva. Aluksne, Balvi, Rezekne, Ludza, Aglona – mõnda linna külastas mõni lätlanegi esimest korda, rääkimata eestlastest ja soomlastest.

Ida-Läti oli enne iseseisvumist 20. sajandil tihedalt seotud Vene keisririigiga ja tsaar Peeter I-ga. Kuigi jäädes tänapäeval nö suurtest teedest kõrvale on see piirkond põneva (ja ka traagilise) ajaloo ja kultuuriga.

Lühidalt mõnest peatuskohast.

Aluksne on kõige kõrgemal, u 200 m üle merepinna, asuv Läti linn. Linna, järve ja maalilist maastikku on võimalik uudistada 37m kõrgusest puidust vaatetornist.

Rezekne linnale pani aluse ordulinnus, mis on hävinud. Ordulinnuse mäe kõrvale on aga ehitud moodsa ja põneva arhitektuuriga kultuuri- ja noortekeskus. Lisaks külastati Rezekne piirivalvekolledžit ja seal asuvat üle Euroopa tunnustatud teenistuskoerte kasvatus- ja treeningukeskust.

Reisi teine öö veedeti Aglona kloostris (ei tegutse enam kloostrina), mille basiilika on üks kaheksast Püha Tooli poolt tunnustatud rahvusvahelisest pühamust ning palverännakute sihtkoht. 1993. aastal külastas basiilikat paavst Johannes Paulus II ning peetud missal osales ligi 400000 inimest.

Viimane õhtusöök toimus Aglonas asuvas leivamuuseumis. Selle esindaja andis väga kaasakiskuva ülevaate Läti rahva- ja söögitraditsioonidest.

Koosoldud aja jooksul vahetasid 30 kolleegi eri maadelt kogemusi õpetamistöö sarnasustest ja erinevustest. Oli äratundmist ja erinevusi. Igal aastal toimub projekti raames kaks kohtumist – eraldi õpetajatele ja õpilastele.

Järgmisel aastal on võõrustajaks Oulu kool Soomes.